7 perime të kuqe që ju bëjnë mirë për shëndetin

7 perime të kuqe që ju bëjnë mirë për shëndetin

Perimet e kuqe e marin ngjyrën nga disa përbërës të quajtur “lycopene” dhe “antocianin”. Sipas stuimeve të kryera ka rezultuar se këta përbërës ndikojnë pozitivisht në shëndetin tonë duke ulur rrezikun ndaj atakut të zemrës, rrezikun ndaj kancerit, luftojnë sëmundjet kronike dhe forcojnë sistemin imunitar.

Më poshtë do tju japim një listë të këtyre perimeve.

  1. Panxhari
  2. Lulelakra e kuqe
  3. Domatja
  4. Rrepa
  5. Speci i kuq
  6. Qepa e kuqe
  7. Patatja e kuqe

Lini një koment

Adresa juaj e email nuk do te publikohet.

Read previous post:
Recipetat ideale

Close