Rëndësia e një sapuni në dhomën e gjumit

Rëndësia e një sapuni në dhomën e gjumit

Sindroma e këmbëve të lodhura nuk lidhet vetëm me qëndrimin për një kohë të gjatë në këmbë, apo me veshjen e këpucëve me takë. Sindroma e dhimbjeve kronike të këmbëve është një çrregullim neurologjik që prodhon ndjenja të pakëndshme në këmbë, teksa një person pushon. Shkaku kryesor i kësaj gjëndjeje është i panjohur, por ka disa situata që përkeqësojnë këtë gjë dhe këtu përfshijmë: dhimbjet e veshkave, diabet, konsumi i alkoolit dhe shtatzënia. Mungesa e mineraleve si magnezi, vitaminave, dehidratimi si dhe ushtrimi i tepërt përkeqësojnë dhimbjet.

Nuk ka gjë më shqetësuese sesa kjo gjendje, teksa ju përpiqeni të shplodheni në krevat dhe këmbët t’i ndjeni sikur po ecni.

Ka disa gjëra që ju mund të bëni për të ndaluar këtë shqetësim si për shembull nje dush i ngrohtë apo të vendosni një sapun poshtë çarçafëvë që mbulojnë dyshekun tuaj.

Rreth 42% e njerëzve që vuajnë nga dhimbjet e këmbëve përdorin këtë metodë për t’u qetësuar gjatë natës.

Mjekët nuk janë të sigurte, por disa besojnë se magnezi në sapun pushon dhimbjet e këmbëve Kjo është për shkak se mungesa e magnezit është shkaku kryesor i këtij sindromi. Mjekët sugjerojnë sapun livando.

Lini një koment

Adresa juaj e email nuk do te publikohet.

Read previous post:
Shënohet viktima e 5-të nga acari/ E moshuara gjendet e vdekur në banesë

Close