Një përgjigje për Dalinën…

Një përgjigje për Dalinën…
Nga Enkelejda Veliu
Enderroj shume… Qekur vajzes sime ti vije mosha per martese…ai djali te vije ti kerkoje doren ne shtepi… Dhe ne te pyesnim… I biri i kujt eshte? C.fis kane? Me cfare merren? E plot pyetje si keto… E kur te martohej…te dilte e veshur me te bardha…e ta percillte i vellai dhe daja, nga shtepia …dhe oriz supeve…. Nese do martohet ne kishe, i ati ta shoqeroje ne altar..
Dhe grate, qe te perlotura do te kendonin kengen: Rrotulloje syrin moj….syrin dhe nje here…. E kusherirat te rreshtoheshin, per te pritur plot ankth buqeten…dhe femijet qe turren, per te mbledhur karamelet… E para se ajo te largohej…ta perqafoja fort…dhe ti jepja bekimin tim.. Mendoj dhe per djalin… Kur nusja te me vije ne shtepi…do dal te dera..me pjaten me mjalte…ashtu sic e do zakoni…dhe gishtat e saj qe do lyheshin ne mjalte…e pastaj mbi dere…dhe grate perqark qe do kendonin kenget… Lum ku hyre ti…moj nusja selvi… Apo kengen tjeter…
Ketu ku fute kembet o…ketu te renshin dhembet o… Dhe akoma, me bukur kur te “zihemi” per listen e krushqve… Sa vete do shkojme…kush do shkoj? Po cfare do veshim? Zot… Kush jeni ju more monstra, qe doni te ndryshojme zakone e tradita? Nuk kam asgje kunder tyre… Per mua jane thjesht..njerez qe v(f)rymojne… Jeni te lige… Ju guxoni te sfidoni dhe Zotin… Afrojini.. Mbajini afer… Pasurohuni..me miliardat e b…se tyre Por…mos i paralelizoni me dliresine e ligjeve dhe te kanuneve…!
Kam vetem nje urim per ju.. Martofshi se pari, femijet tuaj….ashtu Une, dhe shqiptaret e tjere, do ti martojme femijet…ashtu sic pershkrova me lart… Me bekimin e prinderve dhe ate te Zotit….!/CityNews

Lini një koment

Adresa juaj e email nuk do te publikohet.

Read previous post:
Komentuesi e krahason me Enver Hoxhën/Rama i hakërrehet keq pasi ia kontrollon profilin

Close