Super lajm për përdoruesit e smartphone/Do t’i karikoni për 5 minuta

Super lajm për përdoruesit e smartphone/Do t’i karikoni për 5 minuta

Na ka ndodhur te gjitheve te presim me orë të tëra derisa të karikohet smartfoni, i cili nuk mban më shumë se disa orë bateri.

Tani më në fund shihen shenja të eleminimit të këtij problem , pasi na është premtuar që të paktën vitin tjetër do ti karikojmë telefonat full për vetëm 5 minuta.

Teknologjia u tregua për herë të parë në 2015, kur StoreDot, që nisi nga Izraeli, shfaqi FlashBattery në shfaqjen e teknologjisë CES në Las Vegas, raporton TechSot.al.

Shefi ekzekutiv Doron Myersdorf u shpreh se tani pritet të hyjë në prodhim kjo teknologji në fillim të vitit 2018.

Megjithatë, Ben Wood, një analist i teknologjisë në CCS Insight, tha se kishte dyshime në lidhje me pretendimet.

Myersdorf sipas TechSot.al tha se nuk mund të zbulojë se cilët prodhues janë nënshkruar për të përdorur teknologjinë.

Në vitin 2015, ai u shpreh se bateria e firmës së tij përmbante materiale që lejonin reagime “jo tradicionale” dhe transferimin jashtëzakonisht të shpejtë të joneve nga një anodë në një katodë – procesi elektrik që ngarkon një bateri.

Disa verisone të baterisë ishin më të trasha se shumica e baterive të të smartfonit në atë kohë, por tani Myersdorf ka pohuar se është gati për tregun.

“Ne do të ngarkojmë një smartphone për pesë minuta”, tha ai.

Ai shtoi sipas burimeve te TechSot.al se teknologjia ishte në prodhim pilot të dy baterive aziatike dhe se ‘prodhimi në masë’ pritet të fillojë në tremujorin e parë të vitit 2018.

Lini një koment

Adresa juaj e email nuk do te publikohet.

Read previous post:
Skënderbeu thuajse nxjerr nga Superiorja Tiranën / Flamurtari ndal Partizanin

Close