A jemi ne udhekryq apo po e krijojme nje te tille?

A jemi ne udhekryq apo po e krijojme nje te tille?

Demokrat Nela

Terhiqemi ndoshta drejt rruges se gabuar ose ndoshta drejt fitores! Por nuk quhet fitore/humbje , gjykimi dhe shkaterrimi i vlerave per te  cilat shume njerez luftuan per ta ngritur.

Sa te cuditshem jemi ne te vdekshmit! Te gjithe ne jemi ketu per nje  udhetim te shkurter; per c’arsye njeriu se di. Edhe pse ndonjehere  mendon se e ndjen, por pa reflektuar thellesisht . Nje njeri e di nga  jeta e perditshme se ai ekziston per njerezit e tjere, se pari per te  gjithe ata nga te cilet kur buzeqeshin edhe jane mire varet vete  lumturia jone, e pastaj per shume te tjere, te panjohur per ne, me  fatin e te cileve jemi lidhur nepermjet simpatise. Nuk e kam pare kurre lehtesine edhe lumturine si nje perfundim,  kete  perfundim kritikal une e quaj idealin e nje stalle derrash. Pa idene e  nje vllazerimi demokrat nelamidis njerezve qe mendojne njesoj, pa nje dedikim ndaj botes objektive, cdo gje do ishte boshe.

Gjykon i padituri!

Gjykon i perlyeri!

Gjykon ai qe nuk i doli krah asnjehere!

Gjykojne te gjithe ata qe ngrihen per te shkaterruar ate qe pununan per ta ringritur kete fryme!

Partia eshte ne nje moment kritik te ekzistences se saj, pavaresisht  humbjes, mendoj se duhet te ngrihemi dhe te ringrejm partine tone per  vlerat qe mbart. Cdo njeri prej nesh qe aderon ne parti ka sado pak  ndjenje faji ose me sakte eshte treguar inferior ndaj luftes “per te  ardhur ne pushtet”, inferior per te ngritur nje fryme te re ndryshimi  ne parti, cdo gjykues se pari ta nis nga kjo. Partia eshte e popullit  dhe jo e individit. Lideri eshte popull dhe jo individ. Lideret  krijohen dhe vdesin, te analizojme pastaj te perkrahim frymen e cdo  lideri. Kemi nje lider, por jo lider suprem. Eshte lider ne fazat e tij  te krijimit dhe ngritjes. Sigurisht kemi liri per t’u shprehur, liri per folur, por mos ndoshta kjo  liri eshte paksa e ekzagjeruar?! Mendoj se cdo “liri” e krijuar ne baze  te vlerave te partise ka nje kufi, por ketu nuk do jete e hijshme dhe  demokratike te mendohet se po censurohet apo dhe fjala e dhene eshte e  pergatitur nga dikush tjeter.

Demokracia ngrihet mbi mendimin ndryshe. Po a eshte valle ky mendim gjithmone i sakte dhe qe jep zgjidhje per problemin? Mendoj se te gjithe ne kete situate jane te lutur te japin mendimin e tyre , te shprehin pa cenuar integritetin e Partise Demokratike dhe vlerat e saj. Ajo qe duhet theksuar eshte qe mendimi qofte edhe kunder liderit duhet dhene me shume kujdes qe te mos sjelle percarje, por nje bashkim , bashkimin e fitores.

Nga ana tjeter e theksoj qe mirekuptimi duhet te jete dypalesh. Qendresa e pakuptimte do te sjelle vetem shkaterrim dhe jo zgjidhje.

Betejat humben dhe fitohen . E rendesishme eshte qe te jemi te bashkuar qofte ne fitore dhe aq me shume ne humbje.  Reflektim i gjate dhe i thelle na pret. Ti qendrojme partise prane dhe ta mbeshtesim ne cdo vendim qe do te  merret.

A jemi gati per kete?  Une jam i bindur qe PO dhe mezi pres ta shohe te ndodhi./Citynews

Lini një koment

Adresa juaj e email nuk do te publikohet.

Read previous post:
Letër publike Lulzim Bashës/ Demokrati korçar ka një mesazh

Close