Foto/Të famshëm që pranuan homoseksualitetin e tyre

Foto/Të famshëm që pranuan homoseksualitetin e tyre

Duhet shumë guxim që një figurë publike të dalë e pastër për seksualitetin e tyre.

Ata rrezikojnë karrierën e tyre dhe marrëdhëniet personale, duke u ekspozuar ndaj mijëra pyetjeve nga media. Por, pavarësisht nga të gjitha rreziqet, ne kemi parë një numër të famshëm gjatë viteve që të jenë të vërteta ndaj vetes kur ata dolën si homoseksualë. Le të hedhim një sy pese prej tyre.

1-Greg Louganis

Zhytësi olimpik amerikan 57 vjeçar, aktivisti LGBT dhe autori Greg Louganis… Ai si homoseksual dhe HIV-pozitiv për  herë të parë në një intervistë me Barbar Walters në vitin 1995. Më pas ai rezultoi me një numër të dokumentarëve, intervistave dhe vëmendjes së medias gjatë viteve, ku ai përqafoi si seksualitetin e tij ashtu edhe faktin se Ai është HIV-pozitiv. Ai u angazhua me partnerin e tij Johnny Chaillot në vitin 2013. Ata u martuan në vitin 2013. Louganis është një nga atletët më të njohur në botë.

2-Tim Cook
Ekzekutivi amerikan i biznesit, inxhinier industrial dhe zhvilluesi Tim Cook. Legjenda 56-vjeçare është CEO i Apple Inc. Ai gjithashtu shërben në bordet e drejtorëve të Nike, Inc dhe National Football Foundation. Në 2014, Cook u bë Shefi Ekzekutiv i parë i një kompanije Fortune 500 për të identifikuar publikisht si homoseksual. Fortune 500 është një listë vjetore që rendit 500 nga korporatat më të mëdha amerikane me të ardhurat totale për vitet përkatëse fiskale.

  1. Jason Collins

38-vjeçari lojtar profesionist i basketbollit amerikan Jason Collins. Koha përfshin Collins në listën e ‘100 njerëzve më me ndikim në botë’ në 2014. Ai doli si homoseksual pas përfundimit të sezonit 2012-13 të NBA. Ai u bë i pari sportist  homoseksual që luajti në një nga katër ligat më të mëdha sportive në Amerikën Veriore, kur ai nënshkroi me Nets në vitin 2014. Ai ka luajtur për Minesota Timberwolves, Boston Celtics, New Jersey Nets, Brooklyn Nets, Memphis Grizzlies, ndër të tjera . Ai aktualisht është në një marrëdhënie me producentin e filmit Brunson Green.

4-Ellen DeGeneres
59-vjeçarja amerikanja, mikpritëse televizive, aktore, shkrimtare dhe producente Ellen DeGeneres. Ajo fitoi njohje në mbarë botën nga sitcom Ellen dhe tani ka shfaqjen e saj të kritikuar, The Ellen DeGeneres Show. Ajo u emërua gruaja e 50-të më e fuqishme nga Forbes në vitin 2015. Ajo u shfaq si lezbike më 1997. Që nga viti 2004, ai ka qenë në një marrëdhënie me Portia de Rossi, të cilën ajo u martua në vitin 2008.

5-Robin Roberts
Transmetuesja  televizive amerikane Robin Roberts. Spiranca e Good Morning America, ajo është një nga fytyrat më të identifikueshme të TV amerikan. Ajo ka qenë një sportiste për ESPN për 15 vjet, nga viti 1990 deri në vitin 2005. Ajo doli në 2012 me një zemër të prekur Facebook ku postoi qe ajo ishte duke festuar 100 ditë pas transplantin e saj të palcës kockore gjatë betejës së saj me sindromin myelodysplastic, një sëmundje E palcës së eshtrave. Ajo falënderoi të dashurën e saj, Amber Laign, një terapiste, me të cilin ajo kishte qenë në një marrëdhënie që nga viti 2005./CityNews

Lini një koment

Adresa juaj e email nuk do te publikohet.

Read previous post:
Interi e mbyll fazën përgatitore me fitore / Mposht 1-0 Betisin (VIDEO)

Close