Kush e kishte menduar që këto pije mposhtin gripin/Zbulojini cilat janë ato

Kush e kishte menduar që këto pije mposhtin gripin/Zbulojini cilat janë ato

Kur jeni duke vuajtur nga gripi, dhimbje të fytit, kollë dhe hundë të zënë – dhe dëshironi të ndaloni atë në gjurmët e saj, përgjigjja zakonisht qëndron në një dozë të rëndë të vitaminës C dhe marrjen e shumë pushimeve.

Por, sipas hulumtimeve të reja, ilaçi më i mirë mund të fshihet në raftin tuaj të verës, ose të jetë aq e thjeshtë sa të pijë një filxhan çaj. Studimi, i kryer nga shkencëtarët në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Uashingtonit, ka gjetur se një përbërje e gjetur në ushqime si vera e kuqe, çaji i zi dhe boronica mund të ndihmojnë bakteret e zorrëve të luftojnë infeksionet dhe të parandalojnë influencën e rëndë.

Pirja e verës i bën njerëzit më kreativë.

Të botuar në revistën Science, në testin e tyre për minj, kërkuesit shpjeguan se flavonoidët që gjenden në këto produkte kanë punuar me një micriobiome të veçantë të gutës – clostridum oribiscidens – për të krijuar një metabolitet që rrit përgjigjen imune. Si rezultat, simptomat e gripit zvogëlohen dhe koha që duhet për t’u kthyer shendeti I plote reduktohet./CityNews

Lini një koment

Adresa juaj e email nuk do te publikohet.

Read previous post:
Video/ Kaos në koncertin e Britney Spears

Close