3 burrat më të pasur në botë humbën milionat për shkak të Donald Trump

1
3 burrat më të pasur në botë humbën milionat për shkak të Donald Trump

Për shunmicën prej nesh edhe humbja e një qindarke mund të jetë një problem, por imagjinoni të humbisni 4.5 bilion $.

Ndërsa Donald Trump vazhdon luftën e tij me Korenë e Veriut dhe lumi i kërcënimeve e konflikteve vazhdon, Jeff Bezos, Bill Gates dhe Mark Zuckerberg kanë parë miliarda dollarë të zhduken nga aksionet e tyre.

Të tre panë rënie të dukshme të fitimeve pasi investitorët shitën aksionet e tyre dhe u drejtuan tek investimet më të sigurta, si ari.

Pronari Amazon, Bezos, i cili kohët e fundit u shpall dhe si njeriu më i pasur në botë, pati humbjet më të mëdha, prej gati 2 miliardë dollarësh.

Krijuesi i Facebook, Mark Zuckerberg, ishte humbësi i dytë më i madh, me një vlerë prej 1.6 miliardë dollarësh.

Themeluesi i Microsoft Bill Gates humbi më pak se një miliard, por mori një goditje prej 850 milion dollarësh në vlerat e tij të aksioneve.

Në total, rreth 30 miliardë $ u humbën nga kompanitë amerikane të teknologjisë, me humbje të mëtejshme që priten deri të premten.

Larry Elliot, i The Guardian, tha: “Rritja e tensioneve midis SHBA dhe Koresë së Veriut rriti vlerën e frangës zvicerane, jenit japoneze, arit dhe obligacioneve qeveritare, pasi investitorët kërkuan një strehë tradicionale e më të sigurtë në një kohë të pasigurisë gjeopolitike”./CityNews

Lini një koment

Adresa juaj e email nuk do te publikohet.

X
Artikull i Rekomanduar:
LONDON, ENGLAND - NOVEMBER 06: A general view from outside the stadium prior to the Premier League match between Arsenal and Tottenham Hotspur at Emirates Stadium on November 6, 2016 in London, England.  (Photo by Clive Rose/Getty Images)
Çmenduria e tifozëve në Angli / Baste pafund për rënien e Arsenalit nga Premier League

Close