Gjykata urdhëron sjelljen me forcë të Albin Kurtit dhe deputetes Bujupi

Gjykata urdhëron sjelljen me forcë të Albin Kurtit dhe deputetes Bujupi

Pasi liderit suprem të lëvizjes VetëVendosja Albin Kurti, njëherësh dhe deputet, si dhe deputetn Donika Kadaj-Bujupi, gjyqtari i Gjykatës Themelore Beqir Kalludra, ka lëshuar urdhëresë për sjellje me detyrim.

Deputetët e Koalicionit PAN Blerta Deliu, Flora Brovina e Bekim Haxhiu ishte dashur të dëshmonin në seancën e sotme të gjykimit të katër kolegëve të tyre nga Vetëvendosja për gazin lotsjellës të aktivizuar në Kuvend.

Në gjykatë nga të akuzuarit erdhën vetëm Albulena Haxhiu e Faton Topalli, ndërsa munguan Albin Kurti e Donika Kadaj-Bujupi.

Nuk ishte e pranishme as deputetja Flora Brovina që gjithashtu dëshmonte.

Gjyqtari Beqir Kalludra tha se të gjithë ishin ftuar në mënyrë të rregullt dhe sipas tij nuk e kanë arsyetuar mungesën.

“Seanca e sotme shtyhet pasi nuk mund të vazhdohet”, tha Kalludra, duke e caktuar seancën e shtyrë më 10 tetor.

Kalludra më pas lëshoi urdhëresë për sjellje me detyrim të Albin Kurtit e Donika Kadaj-Bujupit në gjykatë.

Katër deputetët e VetëVendosjes akuzohen për përdorim të armës ose mjetit të rrezikshëm dhe pengim të personit zyrtar në kryerje të detyrës zyrtare.

Albin Kurti ka munguar edhe në seanca tjera të këtij gjykimi, ndërsa gjyqtari Beqir Kalludra ndaj tij ka lëshuar fletarrestim, të cilin e kishte pezulluar në kohën e zgjedhjeve për shkak se Kurti ishte kandidat për kryeministër i VetëVendosjes.

Edhe disa nga deputetët që ishin ftuar si dëshmitarë munguan në seancën e nëntorit të vitit që shkoi.

Kalludra ditën kur lëshoi urdhërarrest për Kurtin, gjobiti edhe kryetarin e Kuvendit Kadri Veselin dhe disa deputetë tjerë që nuk erdhën në seancën e 21 prillit të këtij viti, edhe pse sipas Kalludrës ishin ftuar që të dëshmonin.

 

Lini një koment

Adresa juaj e email nuk do te publikohet.

Read previous post:
Rama ruan 78 vota/Rrudhet PD+LSI

Close