Jo çdo njeri mund të përdorë reagimin ‘’Pride’’ në Facebook/ Zbuloni arsyen pse

Jo çdo njeri mund të përdorë reagimin ‘’Pride’’ në Facebook/ Zbuloni arsyen pse

Në festimin e muajit Pride, Facebook ka krijuar një buton të ri ‘reagimi’ që duket si një flamur i vogël ylberi në mbështetje të komunitetit LGBTQ. Problemi është se duket se është i disponueshëm vetëm për disa njerëz në vende të caktuara dhe njerëzit, të kuptuar ngatërruar, po kërkojnë përgjigje nga Facebook se pse qytetarët e çdo kombi nuk përfshihen në atë që do të thotë të jetë një festë mbarëbotërore e dashurisë dhe pranimit. Pengesa e parë në pista erdhi në formën e Facebook-ut që kërkon që përdoruesit të pëlqejnë faqen e komunitetit LGBTQ për të hyrë në reagimin e ylberit, një kusht që ata nuk kanë vendosur në raste të tjera, si Dita e Nënës dhe Halloween.

Edhe më shqetësuese është fakti që përdoruesit nga vende të caktuara nuk kanë fare qasje në butonin, dhe ne nuk po flasim vetëm për Egjiptin dhe Malajzinë, ku homoseksualiteti është një krim i dënueshëm. Kanadezët, danezët, portugezët dhe madje disa amerikanë kanë raportuar gjithashtu mungesën e flamurit të vogël pavarësisht se ‘pëlqejnë’ faqen LGBTQ siç kërkohet, një kontrast të zjarrtë me pohimet e mëparshme të Facebook se do t’u dërgohej njerëzve në “tregjet kryesore me kremtime krenarie “.

Është e qartë, ata kurrë nuk kanë marrë pjesë në paradën e Torontos. Megjithëse gjigandi i medias sociale nuk ka komentuar më tej mbi këtë çështje, ende përdoruesit e Facebook tashmë po spekullojnë një stuhi, me teoritë që përfshijnë gjithçka nga thjesht një nisje e ngadaltë ndërkombëtare për të tentuar mbrojtjen e shtetasve nga vendet ku LGBTQ është një krim i dënueshëm , të tilla si Egjipti dhe Malajzia./CityNews

Lini një koment

Adresa juaj e email nuk do te publikohet.

Read previous post:
Princat dhe princeshat më të bukur në botë  

Close