Aksioni kundër informalitetit/ Ahmetaj zbardh rezultatet

Aksioni kundër informalitetit/ Ahmetaj zbardh rezultatet

Ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj ka dalë me një deklaratë me aksionin kundër informalitetit.

Sipas të njëjtit në fazën aktuale, është konstatuar se sektori bankar është më transparent dhe i formalizuar. Kjo ka çuar dhe në uljen e kredive me probleme.

“Sektori bankar është më transparent dhe më i formalizuar. Kjo ka ulur nivelin e kredive me probleme. Kompanive do iu njihet vetëm një bilanc”, është shprehur Ahmetaj, duke rikthyer sërish në vëmendje, deklarimin e pagave të ulta, që sipas tij nuk reflektojnë realitetin”, ka thënë Ahmetaj.

Sipas Ahmetaj,aksioni kundër informalitetit, ka  ulur ndjeshëm evazionin fiskal.

Ndërsa, Guvernatorit Gentian Sejko ka folur për faktorët që dëmtojnë konkurencën.

Sipas tij,  informaliteti dhe mungesa e trasnparencës financiare ka qenë një nga penguesit e masave ligjore për reduktimin e tyre.

Aksioni  kundër  informalitetit ka nisur më 1 tetor të këtij viti./CityNews

 

Lini një koment

Adresa juaj e email nuk do te publikohet.

Read previous post:
Video ekskluzive/ Zjarri përpin pallatin në Tropojë

Close