Zbulohet një komplot terrorist për vrasjen e kryeministres së Britanisë, Theresa May

Zbulohet një komplot terrorist për vrasjen e kryeministres së Britanisë, Theresa May

Mediat e huaja raportojnë, se pas hetimeve janë arrestuar dy persona të akuzuar si pjesë e planit të komplotit.
Mësohet se ekzekutimi i kryeministres May, planifikohej me sulm kamikaz.

Policia ka bërë me dije se ka arrestuar nje 20- vjeçar Zakariyah Rahman dhe Mohammed Aqib Imra 21 vjeç.

Autoritete britanike kanë thënë se ata do të dalin sot përpara gjykatës me akuza për terrorizëm. Korrespondenti i Sky, Martin Brunt, tha: “Se fundi janë zbuluar disa komplote për sulme terroriste”.

“Eshtë në thelb një komplot ekstremist vetëvrasës islamik. Policia beson se plani ishte të fillonte një lloj pajisjeje të improvizuar shpërthyese në Downing Street dhe në sulmin pasues të kaosit të vriste Theresa May”- tha ai.

https://news.sky.com/story/terror-plot-to-assassinate-pm-may-foiled-11158388

 

Lini një koment

Adresa juaj e email nuk do te publikohet.

Read previous post:
Humb betejën me kancerin/ Ndërron jetë këngëtari i njohur

Close